Сутність та актуальність інноваційних педагогічних технологій
Гуманістична спрямованість сучасної освіти полягає в постановці мети — розвинути людину, її особистісні якості, адже розвиток людини визначає розвиток суспільства. Нині актуальним є створення нових освітніх технологій, які мають сприяти загальному розвитку особистості, формуванню її світоглядної культури, індивідуального досвіду, творчості.
Сучасна психолого-педагогічна наука та практика використовують термін «інноваційна діяльність», який означає оновлення технології навчання та перебудову особистісних установок учителя. Такою сучасною засадою є розуміння навчального процесу як діалогу особистостей — вчителя та учня, які є суб'єктами процесу педагогічної дії.
Проведені соціологічні дослідження різних форм і методів викладання свідчать, що засвоєння матеріалу лекції складає 20 %, лекції з використанням наукових джерел підвищує даний показник до ЗО %, лекція з використанням аудіовізуальних засобів дає 50 % умов інформації, дискусія — 70 %, гра - 90%.
Слово «технологія» прийшло в педагогіку з промислового виробництва, де воно означало процес виготовлення продукції найбільш ефективним та економічним способом. Поняття «педагогічна технологія» у свою чергу пройшло певну еволюцію. Якщо звернутися до еволюції поняття «педагогічна технологія», можна виділити два плани в педагогіці: один орієнтується на можливості розширення технічних засобів прийомів, у щсвітньому процесі, (його можна назвати «технологія в освіті», або «технологія в навчанні»); інший означає технологію побудови самого навчального процесу і має назву «технологія навчання», або «педагогічна технологія».
Ознаками технологічно організованого освітнього процесу можуть бути:
- постановка діагностичних цілей;
- планування навчання на основі точного визначення бажаного еталона у вигляді дій учнів, що відслідковуються;
- попереднє тестування учнів і конкретизація навчальних цілей з урахуванням реальних можливостей школярів;
- послідовна орієнтація всього ходу навчання, що забезпечується наявністю оперативного зворотного зв'язку та супроводжується відповідною корекцією ходу навчання;
- розбивка навчання на окремі елементарні навчальні цілі;
- повна керованість процесом навчання;
- гарантованість кінцевого результату.
Суть педагогічної технології полягає в тому, щоб, спираючись на постійний зворотний зв'язок, гарантувати досягнення чітко поставлених цілей. Тому технологія постановки цілей стає найважливішою вихідною умовою педагогічної технології.
У розумінні Г. К. Селевка педагогічна технологія є змістовним узагальненням, що вбирає в себе зміст різних визначень з різних джерел. Поняття «педагогічна технологія» може бути представлене трьома аспектами: .
- науковим: педагогічні технології педагогічної науки, що вивчає й розробляє цілі, зміст і методи навчання та проектувальних педагогічних процесів;
- процесуально- описовим: опис (алгоритм) процесу, сукупність цілей, змісту, методів і засобів для досягнення запланованих результатів навчання;
- процесуально-діяльнісним: здійснення технологічного (педагогічного) процесу, функціонування всіх особистісних, інструментальних і методологічних педагогічних засобів.
Таким чином, педагогічна технологія функціонує і як наука, що досліджує найбільш раціональні шляхи навчання, і як система способів, принципів, застосовуваних у навчанні, і як реальний процес навчання. Поняття «педагогічна технологія» в освітній практиці вживається на трьох ієрархічно супідрядних рівнях:
Для забезпечення впроваджень інновацій важливе значення має методологічне поняття — педагогічна інновація, інноваційна педагогічна діяльність, інноваційний педагогічний процес.
У широкому аспекті педагогічна інновація — процес оновлення чи вдосконалення теорії та практики освіти, який оптимізує досягнення її мети.
Інноваційний педагогічний процес — це комплексна діяльність зі створення, засвоєння, використання і розповсюдження педагогічних нововведень.
Результатами здійснення педагогічних інновацій є поява оновлених або нових:
- навчальних планів і програм; технологій;
- форм, методів, засобів навчання, виховання та менеджменту;
- інноваційні процеси забезпечують конкурентоспроможність закладів освіти.
У теорії та практиці роботи шкіл існує безліч варіантів освітнього процесу. Кожний автор і виконавець може вносити в педагогічний процес щось власне, у зв'язку з чим говорять, що кожна конкретна технологія буде авторською. Проте більшість технологій за своїми цілями, змістом, методам застосування та засобами мають багато спільного.
Сьогодні варто перейти до пошуку того, наскільки прийнятна у практичному плані кожна технологія: які її можливості, де вони, ці можливості, закінчуються; які умови її ефективного застосування у практиці навчання та виховання. Щоб відповісти на ці питання, необхідно добре орієнтуватися в сучасних освітніх моделях (освітня модель — теоретична конструкція, що втілює розуміння її автором феномена освіти, а також практичне втілення цієї моделі), технологіях, теоріях, системах.
Будь-яка освітня інновація починається з творчої особистості (носія інновації), який має певну педагогічну ідею (ядро інновації) та проводить експеримент (джерело інновації). У виконанні вчителя або викладача його освітня інновація — це мистецтво, але наскільки ефективним буде впровадження даної інновації в інших навчальних закладах у значній мірі залежить саме від інноваційної освітньої технології.
І. М. Дичківська наводить наступне визначення: інноваційна педагогічна технологія — цілеспрямоване, систематичне й послідовне впровадження в практику оригінальних, новаторських способів, прийомів педагогічних дій і засобів, що охоплюють цілісний навчально-виховний процес від визначення його мети до очікуваних результатів. На думку Л. І. Даниленко, інноваційна освітня технологія — це якісно нова сукупність форм, методів і засобів навчання, виховання й управління, яка привносить суттєві зміни до результату освітнього процесу й розглядається як багатокомпонентна модель, що включає в себе: навчальну, виховну й управлінську інноваційні технології.
До навчальних інноваційних технологій вчені відносять набір операційних дій педагога з учнем, в результаті якого суттєво покращується мотивація учнів до навчального процесу. Серед таких технологій значне місце посідають технології:
- особистісно орієнтованого навчання;
- інтегративного;
- інформаційного;
- дистанційного;
- модульно-розвивального тощо.
До виховних інноваційних технологій відносяться мистецькі засоби та прийоми впливу педагога на свідомість особистості учня з метою формування в нього особистісних цінностей у контексті із загальнолюдськими. Наприклад, технологія ранньої соціалізації, формування почуття національної гідності у шкільної молоді, духовного розвитку учнів.
До управлінських інноваційних технологій відносяться сучасні економічні, психологічні, діагностичні, інформаційні технології, що створюють умови для оперативного й ефективного прийняття керівником управлінського рішення. Необхідно зауважити, що ключовою фігурою в процесі змін є вчитель. У зв'язку з цим набуває особливого значення фактор опору змінам.
А. В. Хуторський доводить наступне, що якщо вчитель звикає жити в повній згоді з заданими зовні нормами та правилами, його інноваційні здібності гаснуть. Стандартизація поведінки і внутрішнього світу педагога супроводжується тим, що в його діяльності все більше місце займають інструктивні вказівки. У свідомості накопичується велика кількість готових зразків педагогічної діяльності. Як результат — зниження творчого рівня особистості вчителя. Це і становить небезпеку тому, що такий учитель може на високому рівні сформувати певний набір знань, умінь, навичок в учнів з певної теми, предмету, але не в змозі виховати творчу, активну особистість, яка б могла адаптуватися до швидко змінюваного середовища, відповідала б вимогам сучасного суспільства. Формування готовності вчителя до змін передбачає цілу низку аспектів, таких як розвиток професійних компетенцій, наділення вчителів ключовими повноваженнями в розробці та запровадженні інновацій навчального процесу, формування в них відчуття причетності до змін, мотивацію до досягнення високих результатів професійної діяльності.
Ще одним із понять, що використовується в теорії інноваційної педагогічної діяльності, є «інноваційна освітня технологія» — «сукупність форм, методів і засобів навчання, виховання й управління, об'єднаних єдиною метою; добір операційних дій педагога з учнями, в результаті яких суттєво покращується мотивація учнів до навчального процесу» (Л. І. Даниленко). Зміст останнього із запропонованих визначень дозволяє зауважити таке: у трактуванні тези «інновація в освіті» Л. І. Даниленко вважає, що це — «новизна, що істотно змінює результати освітнього процесу», тобто ціль освітньої інновації — покращення навчально-виховного процесу, а в тлумаченні поняття «інноваційна освітня технологія» автором — як результат її впровадження — визначено покращення мотивації учнів до навчання, тобто наявна певна неузгодженість у змісті визначень взаємопов'язаних понять в одного з авторів теорії інноваційної педагогіки.
Виходячи зі змісту понять «інновація в освіті», «інновація в навчанні», інноваційну освітню технологію розглядаємо як сукупність взаємопов'язаних елементів: змісту, методів, прийомів і форм навчальної діяльності, її організації,— що характеризується новизною. Результатом її упровадження є суттєве підвищення ефективності навчально-виховного процесу. Неоднозначною щодо її вирішення є проблема класифікації інновацій в системі освіти. На думку Л. І. Даниленко, всі сучасні освітні інновації у вітчизняній системі загальної середньої освіти можна класифікувати таким чином:
- інновації у змісті навчання й вихованні учнів;
- інновації у формах, методах і технологіях навчання;
- інновації у змісті, структурі, формах і методах управління закладом освіти.
Отже, сучасний період розвитку суспільства потребує якісно нового рівня освіти, який відповідав би міжнародним стандартам. Нова освітня філософія визначила головну стратегію педагогічної діяльності: спрямованість навчально-виховного процесу на формування духовного світу особистості, утвердження загальнолюдських цінностей, розкриття потенційних можливостей та здібностей учнів. Розв'язання цих актуальних проблем можливе лише на основі широкого запровадження інноваційних педагогічних технологій, спрямованих на всебічний розвиток учня.
ЛІТЕРАТУРА
- Бех, І. Принципи інноваційної освіти [Текст] / І. Бех // Освіта і управління. — 2005. — Т. 8. — С. 7-21.
- Буркова, Л. В. Про сутність та механізми виникнення педагогічних інновацій [Текст] / Л. В. Буркова // Директор школи. — 1999. — Липень.
- Ващенко, Л. Інноваційні процеси в системі загальної середньої освіти: особливості [Текст] / Л. Ващенко // Освіта і управління. — 2001. — № 43. 59-68)
- Даниленко, Л. І. Менеджмент інновацій в освіті [Текст] / Л. І. Даниленко. — К. : Шкільний світ, 2007. — 120 с.
- Даниленко, Л. І. Модернізація змісту форм і методів управлінської діяльності директора загальноосвітньої школи [Текст] : монографія / Л. І. Даниленко. — К. : Логос, 1998. — С. 45-49.
- Дичківська, І. М. Інноваційні педагогічні технології [Текст] / І. М. Дичківська. — К. : Академвидав, 2004. — 325 с.
- Єльникова, Г. Теоретичні підходи до моделювання державно-громадського управління [Текст] / Г. Єльникова /,/ Директор школи. — 2003. — № 40-41.
- Національна доктрина розвитку освіти [Текст]. — 2002.
- Падалка, О. С. Педагогічні технології [Текст] : навчальний посібник / О. С. Падалка, А. С. Нісімчук, І. О. Смолюк, О. Т. Шпак. — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1995. - 253 с.
- Підласий, І. П. Практична педагогіка або Три технології [Текст] : інтерактивний підручник для педагогів ринкової сис теми освіти / І. П. Підласий. — К. : «Слово»,
- Попова, В. Управління інноваційними процесами в сучасному навчальному закладі [Текст] / В. Попова // Управління школою. — № 19-21. — 2007. — С. 59-63.